?? MINECRAFT -TurkceMMO | Türkçe MMO Oyunlar

MINECRAFT

MINECRAFT » Kayıt Ol ve Hemen Oyna!

MINECRAFT » Oyunu İndir (660 KB)

MINECRAFT Videoları

MINECRAFT Oyunu Bilgileri:
 • Kategori : Kategori Dışı
 • Tarih : 16.05.2009
 • Dili : İngilizce
 • Yaş Sınırı : 8+
 • Boyutu : 660 KB
 • Pvp : Yok
 • Grafik : İyi
 • Yayımcı : Mojang

Minecraft, ilk sürümü Markus “Notch” Persson tarafından yazılmış ve şirketi Mojang tarafından geliştirilmiş , Microsoft tarafından yayınlanmış, Java (Windows, Solaris, Linux, OS X), Android, Windows Phone, Xbox 360, PlayStation 3, iOS, Raspberry Pi, PlayStation 4 de de oynanabilen sürükleyici bir Sandbox türü oyundur.

Minecraft, Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009’da halka açık sürümünden önce sadece 1 haftada yazılmış ve TIGSource forumlarında yayınlanmıştır. Oyun popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır. Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir. Son olarak yapımcı firma Mojang 1.8.3’in yakında geleceğini resmi Mojang Blog’unda duyurmuş ve oyunun 1.8.3 sürümünü 27 şubat tarihinde yayınlamıştır. Oyun ile birlikte Mojang, daha sonra 2,5 milyar $’a Microsoft’a satılmıştır.

Minecraft’ın 3 platformu vardır: Pocket Edition, Computer Edition, Console Edition.

minecraft_1

Minecraft Oynama şekli:
Minecraft’ın iki tane oyun biçimi vardır. Bunlardan biri 18.11.2011 tarihinde çıkan tam sürüm (Minecraft 1.0.0) ve internet üzerinden oynanabilen Klasik (Classic)’dir. Her ikisinin de tek ve çoklu oyunculu oynanma seçeneği vardır. Bütün oyun tipleri online oyunda kullanılabilir.

1. Klasik (Classic), size oyunun sadece inşa için gerekli olan bloklarından sınırsız sayıda sunar. (Tarayıcı ortamında oynanır ve güncelleme desteği kesilmiştir.).

2. Tam Sürümde ise beş adet oyun tipi bulunur;

Hayatta Kalma (Survival): Bu modda iken hayatta kalmak için yaratıklarla savaşabilir, birçok çeşit el yapımı eşya yapabilir, yaptığınız silahları veya aletleri büyüleyebilirsiniz. Hayatta Kalmada bloklar sınırlı sayılabilir, ancak dünya sonsuz (aslında 64000×64000) olduğu için hiçbir blok sınırlı sayıda değildir. /gamemode 0 veya /gamemode survival komutlarıyla bu moda geçilir.
Zorlayıcı (Hardcore): Normal Hayatta Kalma kuralları geçerlidir fakat bu modda herhangi bir şekilde öldüğünüz takdirde dünyanız yok olur ve baştan başlarsınız. Ayrıca oyun zorluğunu değiştiremez hep zor modla eşdeğer olan zorlayıcı zorluk derecesinde oynarsınız. Hile kullanarak bu moda geçilemez.
Yaratıcı (Creative): Oyundaki her tür malzemeyi kullanarak Klasik gibi can veya açlık gibi sınırları ve tecrübe seviyesi olmadan kendi tasarımlarınızı oluşturabilmenizi sağlar. Yaratıcı modda uçabilir ve her tür bloğu anında kırabilirsiniz (Katman kayası dahil). /gamemode 1 veya /gamemode creative komutlarıyla bu moda geçilir ve canavarlara karşı görünmez olursunuz.
Macera (Adventure): Bloklar yalnızca doğru aletlerle kazılabilir (Eski sürümlerde hiç kazılamaz). Bunun sebebi Adventure Türkçe karşılığı olan macera olmasıdır yani bu modla macera yaşarsınız. İnternette birçok Adventure Map bulabilirsiniz. Adventure’da Hayatta Kalma Modunda olduğu gibi can ve açlık barları vardır. Bir oyuna Macera modunda başlayamazsınız. /gamemode 2 veya /gamemode adventure komutları ile bu moda geçilir.
İzleyici (Spectator): 1.8 güncellemesi ile eklenen bir oyun modudur. Oyuncu dünya ile etkileşimde bulunamaz ve sürekli uçarak olayları izler. Oyuncunun varlığı spawn mekaniklerini etkileyecektir. Mobların üstüne tıklanıldığında mobun dünyayı nasıl gördüğüne bakabiliriz. /gamemode 3 veya /gamemode spectator komutu ile geçilir.
Oyunun görüntü kalitesi aynı dönemde yapılmış diğer oyunlara göre çok düşüktür fakat Doku Paketleri (Texture Pack) adı verilen dosyalar ile biraz daha iyi ve şekilli olabilir. 1.7 sürümü ile Doku Paketi karıştırabilmekteyiz. Ayrıca 1.6 sürümünde gelen bir yenilik olan Resource Pack (Kaynak Paketi) ile görüntü ile birlikte ses de değiştirilebiliyor. Ayrıca kendi Doku Paketi’nizi yapmak hiç zor değildir. Tek ihtiyacınız saydamlık özelliği olan bir resim düzenleme programıdır.(GIMP, Pix Buldier, Photoshop vb.) Yani Windows’un Paint’i burada işinize yaramayacaktır.

Olta
Oyuna 1.7.2 ile eklenen bir özellikle oltamıza balık dışında; başka oltalar (büyülü olabilir), İsim Etiketleri, Nilüferler, Eyer, Yay (büyülü), büyülü kitap (1 den fazla büyü olunca büyüler alakasız olabiliyor.), deri bot, kemik, çubuk, deri, su şişesi, ip, kase, tuzak kancası, mürekkep kesesi ve çürük et çıkabilir.

Oyunun sitesi www.minecraft.net’dir. Oyunun yapımcısı olan şirket Mojang’ın sitesi ise www.mojang.com’dur. Minecraft 19.95 €’dur Minecraft’ı satın almak için bir e-mail’inizin ve Mojang hesabınızın olması gerekmektedir. Kredi kartı geçerlidir.

Sunucular: Sunucular Minecraft’ı çok oyunculu oynayabilmemizi sağlar. Oyunu arkadaşlarınızla oynamak için minecraftserver.jar veya minecraftserver.exe’ye ihtiyacınız var. Daha sonra ise minecraftserver.jar veya minecraftserver.exe’yi çalıştırmalısınız. Sonra ise Hamachi IPv4 adresinizi server.properties dosyasındaki (Not defteri ile açılabilir) “server ip” kısmına yazıp serveri çalıştırın. Sonrasında da IPv4 adresinizi Multiplayer (Çok Oyunculu) bölümündeki Direct Connect (Doğrudan Bağlan) bölümüne yazıp kendi açtığınız Minecraft Sunucunuzda oynamaya başlayabilirsiniz. (Add Server (Sunucu Ekle) bölümündeki Server Adress kısmına IPv4 adresinizi yazıp, üst tarafa da (Server Name) sunucunuzun adını yazıp tamam da diyebilirsiniz. Server Name bölümüne sunucunuzun adını yazdığınızda, başkalarının sizin sunucunuza bağlanırken göreceği ismi değil, sizin Çok Oyunculu bölümünü açtığınızda karşınızda göreceğiniz sunucularda kendi sunucunuzun ismini belirlemiş olursunuz.

minecraft_2

Minecraft Moblar:
Ana madde: Minecraft karakterleri listesi
Moblar, Minecraft’ta bizim ve diğer oyuncuların haricindeki tüm hareket edebilen varlıklardır. Moblar, Saldırgan Moblar, Yarı Saldırgan Moblar ve Pasif Moblar olmak üzere üçe ayrılır. Oyundaki mobların listesi aşağıdaki gibidir:

Saldırgan Moblar
Creeper, Zombi, İskelet, Örümcek Jokeyi, Wither İskeleti, Blaze, Ghast, Cadı, Gümüşbalığı, Balçık, Magma Küpü, Dev, Zombi Köylü, Ender Ejderhası, Wither Boss, Gardiyan, Endermite, Katil Tavşan’dır.

Yarı Saldırgan Moblar
Örümcek ve Mağara Örümceği gündüz, Enderman’in yüzüne bakılmadığında, Vahşi Kurt, Leopar, Demir Golem, Kar Golem ve Zombi Domuzadama vurulmadığı sürece pasifdirler, aksi takdirde saldırgan olurlar.

Pasif Moblar
Tavuk, İnek, Koyun, Domuz, Mööntar, At, Eşek, Katır, Ahtapot, Yarasa, Evcil Kurt, Köylü ve Tavşan’lardır.

Not: Steve ve Alex mob değildir çünkü insanlar hareket ettirmektedir.

minecraft_5

MINECRAFT YEMEKLER:
Pasta: Pasta blok olarak konduktan sonra sağ tıklanarak yenir. Tek yenilebilir bloktur. 6 dilimden oluşur her sağ tıkladığınızda bir dilim yersiniz bir dilim 2 açlık barını (1 but) doldurur. Stoklanamaz.
Kurabiye: Kurabiye 2 buğday ortasına 1 kakao çekirdeği koyarak elde edilir. Bir üretimde 8 adet kurabiye elde edilir. Her kurabiye 2 açlık barını doldurur.
Çürük et: Zombilerden düşer. Yerseniz mideniz bulanır ve açlık barınız daha hızlı boşalmaya başlar. %20 ihtimalle midenizin bulanmama olasılığı vardır.
Mantar Güveç : Mantarlar ve kase ile yapılır. Mantarlar farklı olmalıdır. Yenildiğinde kase geri gelir. Stoklanamaz. Kase ile Mööntar’a tıklayınca da çıkar.
Mantar: İki çeşidi vardır. Bataklıklarda, mantar biomesinde, madenlerde ve nether’da bulunur.
Elma: Meşe ağacı yapraklarından düşer. 4 açlık barını doldurur.
Çiğ inek eti: İnekleri öldürdüğümüzde düşer. Genelde 3 açlık barını doldurur. Pişirdiğimizde biftek olur.
Çiğ domuz eti: Domuzları öldürdüğümüzde genelde 2 tane düşer. Pişirdiğimizde Pişmiş Domuz Eti olur. 3 açlık barı doldurur.
Çiğ balık: Çiğ balığın tek farkı denizden elde etmemizdir. Herhangi bir mobu öldürdüğümüzde düşmez. Oltayı denize attığımızda bir süre bekledikten sonra olta sallanır ve çektiğimizde çiğ balık gelir. 2 açlık barı doldurur.
Çiğ tavuk: Tavukları öldürdüğümüzde çiğ tavuk eti düşer. Pişirdiğimiz takdirde Pişmiş Tavuk Eti olur.Bazen de midenizi bulandırır.
Karpuz: Karpuzu tarım yaparak elde edebiliriz. 1 karpuzdan 3-7 karpuz dilimi düşer. 1 Çiftçi köylü 1 zümrüte 7 karpuz verir. Terk edilmiş madenlerdeki bulunan sandıklarda karpuz tohumları mevcuttur. Ayrıca 1.7.2 sürümünden itibaren yağmur ormanlarında bulunabilir hale gelmiştir.
Altın elma: Altın elma genelde savaşlarda yardımcıdır. 30 saniyeliğine rejenerasyon ve 1 buçuk dakikalığına fazladan 2 kalp verir. Çok eski ve yeni sürümlerde altın külçesi ve elma ile yapılırken 1.2.5-1.5.2 versiyonları arasında altın parçası ve elma ile yapılır.1
Büyülü altın elma: Yediğinizde size 30 saniyeliğine rejenerasyon 6, bir buçuk dakikalığına 2 fazla kalp ve 5 dakikalığına direnç ve ateş direnci verir. Yapmak ise zordur. 1 elma ve 8 altın bloğu gereklidir.1
Ekmek: Oyunda üç tane buğday yan yana koyularak ekmek elde edilebilir. Bir ekmek 5 açlık barı doldurur .
Havuç: Köylerde ekili halde bulunur ya da zombilerden düşer 4 açlık barı doldurur .
Patates: Köylerde bulunur veya zombilerden düşer. 1 açlık barı (yarım but) doldurur.
Haşlanmış Patates: Patatesi pişirerek elde edilir. 4 açlık barı doldurur.
Zehirli Patates: 1 açlık barı doldurur. Yenmesi halinde 4 saniye zehir etkisi gösterir. Patates ekinlerinden %2 oranla çıkma ihtimali vardır.
Pişmiş Tavuk: Çiğ Tavuğun Pişirilmiş halidir. 6 Açlık Barı doldurur.
Pişmiş Balık: Balığın pişmiş halidir. 4 Açlık barı doldurur.
Biftek: İnek etinin pişmiş halidir. 8 açlık barı doldurur.
Pirzola: Çiğ domuz etinin pişmiş halidir 8 açlık barı doldurur.
Örümcek Gözü: Örümceklerden düşer yedikten sonra 4 saniye süreyle zehirlenirsiniz artı olarak 2 açlık barı doldurur.
Balkabağı Turtası: Balkabağı, şeker ve yumurta ile yapılır. 2 açlık barı doldurur.
Balkabağı: Balkabağı çimlikte bulunur. Tarım yaparak çoğaltılabilir. Bir bloktan 4 balkabağı tohumu çıkar.
Kirpi Balığı:1.7 versiyonunda eklenmiştir. Balıkçılıkla yakalanır.Yemek için değil (yerseniz sadece zehir,açlık ve bulantı verir) iksir için kullanılır. Su altında nefes alma iksirinde kullanılır. Böylece suyun altında nefes alabilirsiniz.
Somon Balığı: 1.7 versiyonunda eklenmiştir. Balıkçılıkla yakalanır. 2 açlık barı doldurur.
Pişmiş Somon Balığı: Somon balığının pişmiş halidir. 6 açlık barı doldurur.
Palyaço Balığı: Pişirilmez. 1 açlık barı doldurur.
Tavşan eti:Pişirilebilir, 1.8 de eklenmiştir.
Koyun eti:Pişirilebilir yarım açlık barı doldurur.
Tavşan Güveci:10 Açlık barı (5 But) doldurur.
Yemek için aç olmak gerekmemektedir.

minecraft_4

MINECRAFT BÜYÜ VE İKSİR:
Büyü masası ile zırhlara, aletlere ve silahlara (1.4.5’den itibaren kitaplara,1.7 den itibaren oltalara) xp karşılığında büyü basılır.Etrafa kitaplık blokları yerleştirilerek Büyü Masasının gücü arttırılabilinir. 4 alet, 2 olta, 8 (1.8 ile denizde kara hızıla birlikte 9) zırh, 4 kılıç ve 4 yay büyüsü vardır. Minecraft’a 1.3 sürümünde dahil edilmiştir. Ayrıca 1.8 de aletleri büyülemek için Lapis Lazuli gerekir.

Minecraft’ta birçok iksir bulunur. İksir yapmak için iksir standı, iksir standı için de Blaze Çubuğu gerekir. İksirin olması için önce iksir standına su şişesi ve nether wart koymamız gerekir. Bunun sonunda Garip İksir olur. Alta garip iksirleri üste diğer malzemelerden birini koyarak iksir yaparız. Aşağıda iksirlerin formülleri vardır.

Rejenerasyon İksiri ——> Ghast Gözyaşı
Hız İksiri ——> Şeker
Ateş Direnci İksiri ——> Magma Kremi
İyileştirme İksiri ——> Parlayan Karpuz
Güç İksiri ——> Blaze Tozu
Zehir İksiri ——> Örümcek Gözü
Zayıflık İksiri ——> Mayalı Örümcek Gözü + Su Şişesi1
Yavaşlık İksiri ——> Mayalı Örümcek Gözü + Hız İksiri1
Hasar İksiri ——> Mayalı Örümcek Gözü + Zehir İksiri1
Gece Görüş İksiri ——> Altın Havuç
Görünmezlik İksiri ——> Mayalı Örümcek Gözü + Gece Görüş İksiri1
Su Altında Nefes Alma İksiri ——> Kirpi Balığı
Sıçrama iksiri ——-> Tavşan ayağı
Bu iksirler için Garip iksir yerine orada yazanlar kullanılmalıdır.

MINECRAFT BOYUTLAR:
Dünya (Overworld) : Çoğu hayvanın, yaratığın ve sizin doğduğunuz yerdir. Hayatınızı burada kurmalısınız çünkü madenler vb. sadece burada çıkmakdadır.
Son (The End) :Endermanlar ve Ender Ejderhası buradadır .Burada end taşı ve obsidyenler bulunur.Ender Ejderhası öldüğü zaman End’in dünyaya geçiş portalı çıkar.Ender gözü sizi End portalının yanına götürür. End Portal bloklarının üstüne ender gözlerini koyun ve End’e gidin. Giderken balkabağını kafanıza takın.O zaman Enderman’ler size saldırmaz.Ayrıca End’de yatmaya çalışırsanız yatak patlar.

Nether Portal
Cehennem (Nether) : Burası cehennem taşı ve lavlarla kaplıdır. Zombi Domuzadam, Ghast, Blaze, Magma Küpü ve Wither Skeleton burdadır. Ghast havada uçar ve ateş topu atar. Blaze ise alev topu fırlatır. Obsidyen ile kapı oluşturarak Nether’a gidebilirsiniz. End de de olduğu gibi Nether’da da uyursanız yatak patlar.
Hiçlik (Void) : Her ne kadar tam olarak boyut sayılmasa da Overworld’den farklı bir yer olduğu için boyut kabul edilir. Oraya ancak Creative modda gidilebilir. Dünyada 1-3’üncü katmanlarda bulunun Bedrock (Katman Kayası) adlı bloğu kazarak oraya ulaşabilirsiniz. Orada sadece boşluk vardır ve aşağıya düşerseniz ölürsünüz.
Not: Aether(Cennet) Aether ve Aether 2: Genesis Of The Void modu tarafından eklenen bir boyuttur. Normal Minecraft(Vanilla)’da bulunmaz

Boyutlara geçiş:
Cehennem (Nether): Portalı yapmak için;
Dikey olarak. o = obsidyen b = boşluk
boob
obbo
obbo
obbo
boob
Ve ortası çakmaktaşı ve çelik ya da alev topu ile yakılarak kapı açılır. Orada belirli yerde portal açılır. Cehennemdeyken geldiniz yerde geri dönüş portalı olur.

1.7 versiyonlarında gelen özellikle maksimum 23×23 boyutlarında portallar yapılabilir.

Son(End):Portalı yapmak için;
Yatay olarak. Üsten s = son portalı çevresi B = boşluk ama boşluk olan yerde ayrıca 1 blokluk çukur olmalı b= normal boşluk
Son portalı çevresinin içine ender gözleri koyun ve portal açılır.(Son portalı çerçevesi yalnızca yaratıcı modda bulunmaz ender gözünü takip ederek bulabilirsiniz .)

bsssb
sBBBs
sBBBs
sBBBs
bsssb
Burada yer altında boşlukta biomenin ortasında yani nerede doğacağınızı bilmezsiniz ama burada 3×3 lük obsidyen alanda çıkarsınız. O yüzden yanınıza kazma ve 60 tane blok almanız tercih edilir. Buradan çıkmak için Ender Dragon’u öldürmeniz ya da ölmeniz gerekir. Ender Dragon’u öldürdüğünüzde 90 XP verir. Sonra katman kayalarının ortasında Ender Yumurtası ve geri dönüş portalı bulunur.

Not: Son portalı çevresi sadece creative modda elde edilebilir ve kırılabilir.

minecraft_3

MINECRAFT PLARTFORMLAR:
PC Sürümü

Minecraft Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerinde oynanabilir. Ana versiyonu dışında Minecraft Classic ve Minecraft 4k gibi PC için farklı versiyonları da vardır.

Minecraft Classic, Minecraft’in daha eski versiyonudur. Diğer Minecraft versiyonlarının aksine bedavadır ancak artık güncellenmemektedir. Bu versiyonda oyuncular ister multiplayer bir serverda isterse de kendi başlarına oyunda istedikleri gibi blokları yok edebilir ve yerleştirebilirler. Bu versiyonda oyuncu dışında hiçbir canlı yoktur ve lav gibi tehlikeler oyunculara zarar veremez.

Minecraft 4K ise Minecraft’ın çok basitleştirilmiş bir versiyondur. Harita 64x64x64 bloklar ile sınırlı olup her seferinde aynı harita oluşturulacaktır. Oyuncular çim, toprak, taş, odun, yaprak ve tuğla blokları ile sınırlıdır.Java ile yazılmıştır

Minecraft: Pocket Edition

8 Ekim, 2011’de uyumlu tüm cihazlar için zamanında Android Market’de çıkmıştır, günümüzde Android Market’in yerine Google Play Store’da bulunmaktadır. iOS versiyonu ise 17 Kasım 2011’de çıkmıştır. Windows Phone 8 ve 8.1 içinse 10 Aralık 2014’te yayımlanmıştır. Bu versiyon oyunun yaratıcı bir şekilde blokları kırıp-inşa etmesine ve hayatta kalma özellikleri üzerine yoğunlaşmıştır ve PC versiyonunda özelliklerin tümünü içermemektedir ancak PC versiyonunda olmayan şeyler de vardır. . Bu versiyon ayrıca kablosuz ağ üzerinden multiplayer oynama imkanı sağlar. Periyodik olarak çıkarılan güncellemeler ise bu versiyon ile PC versiyonu arasındaki fark kapatılmaya çalışılmaktadır. 0.9.0 versiyonu ile dünyaların yapısı pc sürümündeki gibi oluşacak şekilde geliştirilmiştir. Ardından 0.10.0 sürümü çıkmıştır ve bu sürümde az da olsa yeni şey gelmiştir. Geliştiriciler tarafından gelecekte çıkarılması planlanan 0.11.0 sürümüyle PC sürümüne gelişmişlik olarak iyice benzetilmesi amaçlanmaktadır.

Minecraft: Xbox 360 Edition

Oyunun Xbox 360 versiyonu 9 Mayıs, 2012’de çıkmıştır. Oyunun bu versiyonunda ise başka versiyonlarda olmayan bazı özellikler mevcuttur. Mesela, kontrol menüleri ya da Xbox Live üzerinden multiplayer gibi. Bu versiyonda haritalar ‘sınırsız’ değildir. Bu versiyon aslında eski PC versiyonlarına benzerdir ancak güncellemeler vasıtası ile güncel PC versiyonu ile arasındaki fark kapatılmaya çalışılmaktadır.

Minecraft: PS3 Edition

Minecraft’ın Sony Playstation 3 için yapılmış versyonudur Bilgisayar ile arasındaki farklar kapatılmaktadır

Minecraft: PS4 Edition

Minecraft’ın versiyonlarındandır ve Sony Playstation 4 içindir.Dünyalar Sony PlayStation 3’ün dünyalarından iki kat daha büyüktür.Bilgisayar ile arasındaki farklar kapatılmaktadır.

Minecraft: Xbox One Edition

Minecraft’ın versiyonlarındandır.

Minecraft: PS Vita Edition

Minecraft’ın Playstation Vita’daki versiyonudur.

Minecraft: Pi Edition

Minecraft’ın taşınabilir bilgisayar Raspberry Pi için yapılmış özel versiyonudur ve alpha seviyesindedir. Pocket Edition ile benzerlik gösterir.

Minecraft kayıt linki… 

Minecraft 1.8.3 indir…

Minecraft Multiplayer Server indir…

Minecraft apk indir (Minecraft Cep telefonu ve tabletine indir)

MINECRAFT Sistem Gereksinimleri

 • MİNİMUM:
 • İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
 • İşlemci: Pentium 4 1.8 GHz veya AMD
 • RAM: 512 MB
 • HDD: 7.0 GB
 • Ekran Kartı: 64 MB GeForce 3 veya ATI Radeon
 • ÖNERİLEN:
 • İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
 • İşlemci: Pentium 4 2.8 Ghz / AMD Equivalent
 • RAM: 1.0 GB veya daha fazla
 • HDD: 2.0 GB
 • Ekran Kartı: 128MB GeForce 6800 / ATI Radeon X850 ve üzeri

MINECRAFT Yorumları: