?? AION ONLINE -TurkceMMO | Türkçe MMO Oyunlar

AION ONLINE

AION ONLINE » Kayıt Ol ve Hemen Oyna!

AION ONLINE » Oyunu İndir (24.35)

AION ONLINE Videoları

AION ONLINE Oyunu Bilgileri:
 • Kategori : MMORPG
 • Tarih : 22.09.2009
 • Dili : Türkçe
 • Yaş Sınırı : 12+
 • Boyutu : 24.35
 • Pvp : Var
 • Grafik : Yüksek
 • Yayımcı : Gameforge

Aion Online, NCsoft tarafından geliştirilmiş olup, Avrupa’da Gameforge tarafından yayınlanan bir MMORPG türü oyundur. CryEngine oyun motoru ile şekillenen oyun yayınlandığı bazı bölgelerde P2P olay hizmet verirken Avrupa’da F2P seçeneğiyle de oynanabiliyor.

Aion’da toplam 4 farklı sınıf seçeneği bulunmakta, kendi içerisinde ikiye ayrılan bu sınıflardan her biri farklı alanlarda uzmanlık gösteriyor. Gelişmiş karakter yapılandırma sistemiyle dikkat çeken oyunda karakterinizi birçok yönden özelleştirmeniz mümkün.

aion

Yeni nesil oyunlarda görmeye alışık olduğumuz uçma özelliğinin de entegre edildiği oyunda 10.seviyeye ulaştıktan sonra bu özelliği kullanabiliyorsunuz. Geniş haritaları ve zengin görev seçeneğiyle oyuncuya farklı seçenekler sunan Aion’da PvE’nin yanı sıra PvP mücadelelerine de katılabilirsiniz

SINIFLAR

Her karakter ancak onu oynayan kadar iyidir. Bu nedenle kendi kişilik yapınıza ve oyun becerilerinize en uygun karakteri seçmek keyifli ve başarılı bir oyun serüveni için önemlidir. Her sınıfın yetenekli olduğu şeylerde ustalaşmak gibi o sınıfı diğerlerinin oynamadığı veya oynayamayacağı şekilde modifiye etmek de sizin hayal gücünüze ve oyun becerilerinize bağlıdır.

I. Sihirbaz (Mage)

sihirbaz

Mage, olağanüstü güçlüdür ve çok zayıftır. Uzak mesafeden çok az hasar alırlar ve korkunç hasarlar verirler. Atmosferik güçleri kontrol ederek düşmanlarına azgın ateş topları yollayabilirler veya en soğuk buzlardan zincirlerle düşmanlarına zarar verebilirler. Hatta gezegenle konuşup kökler çağırarak düşmanlarını yere bağlayabilirler.
Bununla birlikte yakın mesafeden oldukça zayıftırlar, bu nedenle düşman yaklaştığında ortadan kaybolmayı da bilmelidirler. Tüm sınıfların ne zaman dövüşüp ne zaman kaçacaklarını bilmeleri hayati önem taşır ama bu bilgi bilhassa yakın mesafede savunması çok zayıf olan mege için geçerlidir.
Sihirbaz (Mage) Özellikleri

Temel Özellikleri: Güç 90 / Sağlık 90 / Çeviklik 95 / İsabet 95 / Bilgelik 115 / İrade 115
Silah BüyüKitabı
Zırh Kumaş
Alt sınıfları Filozof (Sorcerer) / RuhÜstadı (Spiritmaster)

Mage’in Yolu

İlk bir kaç seviyenin tehlikeli ve kırılgan hallerini atlattıktan sonra mage, kendini iki branştan birini seçmek için bir yol ayrımında bulur: Sorcerer (filozof) veya Spiritmaster (ruh üstadı).

Yükselme
Seviye 9 da mageler Yükselme (Ascension) görevlerini otomatikman alırlar. Bu kampanya görevi sizi bir sorcerer veya spiritmaster olma yolunda götürür. Bir kez yükselme yolunu geçip de altsınıfınızı seçtikten sonra da yavaş yavaş altsınıfınızın özellikleriyle donanmaya başlarsınız.

Alt-sınıfları

I.1) Sorcerer (Filozof)
Sorcerer, Sihir Yıldızı’nı takip eden Daeva’dır. Doğal güçlerin yıkıcı gücünü kolayca serbest bırakabilirler; toprak, rüzgar, ateş ve su. Bir filozof kalbinde tam bir akademisyendir, çünkü kitaplar ve bilgi küreleri taşırlar. Ama bu kitaplar ve bilgi küreleri filozofun gücünü arttırdığı için aynı zamanda çok tehlikeli birer silah olurlar.
Asmodyalı filozoflar Aklın Hanımefendisi Lumial’a hizmet ederler; Elyoslularsa İlüzyonun Efendisi Kaisinel’in öğretisini takip ederler.

Filozof (Sorcerer) Özellikleri

Temel Özellikler Güç 90 / Sağlık 90 / Çeviklik 100 / İsabet 100 / Bilgelik 120 / İrade 110
Silahlar Büyü Kitapları / Küreler
Zırh Kumaş (Cübbe)
Sınıf özellikleri
• Uzun menzilli güçlü saldırı yetenekleri
• Alan etkisi yetenekleri
• Sihirler uyutma, köklerle yere bağlama hatta düşmanların yakına gelmesini engellemek için onlara şekil değiştirtme yetenekleri

Savaş Rolleri ve Yetenekleri

Filozof, düşmanını uzun menzilden kolayca yenebilecek bir çok özelliğe sahiptir. Bununla birlikte, bu sınıf sadece cübbe giyebildiği için fiziksel savunması ve yaşam enerjisi çok azdır. Filozofların fiziksel dayanıklılığının çok az olması onların yakın mesafe saldırılarında tamamen savunmasız olmaları demektir. Bir başka deyişle, bu sınıf “camdan bir kılıca” benzetilebilir. Ölümcül ama kırılgandırlar bu nedenle çok zekice oynamalıdırlar.
Filozofların az sayıda zincir yetisi vardır ama her bir zincirin saldırı değeri yüksektir bu sayede düşmanlar kısa sürede yok edilirler. Bir çok yeteneği mana harcar; bu da demektir ki manayı da akılcı kullanmalısınız.
Filozoflar bir düşmanın belli bir doğal güce karşı olan direncini de azaltabilirler. (Toprak, Su, Rüzgar ve Ateş) Bu sayede zayıflattıkları düşmanı o doğal güçle vurarak daha fazla hasar verebilirler.
Düşmanları uyutarak veya köklerle baülayarak onları uzakta tutabilirler. Ama en ufak bir hasar bu etkileri bozacağından, düşmanı uyandırmadan veya serbest bırakmadan evvel en ölümcül saldırı için hazır olmalıdırlar. Yine, uyutulmak veya hareketsizleştirilmek düşmanın kinini (agro-tehdit) arttırır. Filozof, buna dikkat etmelidir ve düşmanın kinini azaltıcı önlemlerini almalıdır.

Solo ve Grup Oyunu

Solo oynamak: Filozof, Bitki tedavisi haricinde kendini iyileştirme yeteneğine sahip olmadığından tek başına oynarken yaşam enerjisine dikkat etmelidir. Birden fazla sayıda canavardan gelen saldırılar bilhassa tehlikelidir. Bu noktada kısa mesafede etkin büyülerden faydalanabilir. Yutabileceğinden fazlasını ısırmışsa yani yenebileceğinden fazla düşmana saldırmışsa da Winter Binding I (Kış Bağı I) gibi alan etkili büyülerden faydalanabilir.
Birebir mücadelelerde, düşmanın hareket yeteneğini kıstlayan büyülerle işe başlamak iyi bir fikirdir. Birden fazla düşman olduğunda da diğerlerini uyutup veya hareketsizleştirip, birini hızlıca yenmek şeklinde teker teker dövüşmek iyi bir fikir olabilir.
Savunması zayıf da olsa, filozofun kendisiyle düşmanı arasındaki mesafeyi kontrol edebilme yeteneği savaşın kaderini değiştirir.

Grup Oyunu: Grupla oynarken filozofların 2 rolü vardır; hasar verici ve rakibi uyutan veya hareketsizleştireren hipnotizcu.
Hipnoz yetenekleri çoklu sayıda düşmanla başa çıkarken çok önemlidir. Bu sayede grup, bir çok zor düşmanla birlikte savaşmak yerine düşmanları tek tek halledebilir. Aynı zamanda bu sayede tankın hasarla başa çıkmasına da yardımcı olur, bu sayede gruptaki iyileştiriciler de tüm gruba bakmak yerine sadece tanka yoğunlaşabilirler.
Bununla birlikte, filozofun, grubun karşılaştığı çoklu sayıda düşmana saldırabilme yeteneği de vardır. Bu özellikler, grubun kalabalık düşmana üstün gelmesine yardımcı olur. Elbette, yüksek miktarda hasar oluşturan bu beceriler oldukça fazla miktarda kin (egro-tehdit) çeker bu nedenle de düşmanların dikkatini kendi üzerine çekmemek ve tankın üzerinde tutmak için filozof hasarı abartmamalı veya da agro-tehdit-kin azaltıcı yeteneklerini kullanmalıdır. Çünkü tankın aksine, bir canavar filozofa saldırırsa filozof kolayca yenilir.

I.2) SpiritMaster (RuhÜstadı)

Ruh Üstadı, Ruhlar yıldızı’nın altında doğmuş olan Daeva’dır ve su, hava, toprak ve ateşin ruhunu kontrol edebilir. Bu ruhları direkt saldırmak için çağırabilir veya ruhların gücünü ödünç alarak düşmanlarını zayıflatabilir ya da korkutabilir.
Asmodyalı filozoflar Aklın Hanımefendisi Lumial’a hizmet ederler; Elyoslularsa İlüzyonun Efendisi Kaisinel’in öğretisini takip ederler.

SpiritMaster (RuhÜstadı) Özellikleri

Temel Özellikler Güç 90 / Sağlık 90 / Çeviklik 100 / İsabet 100 / Bilgelik 115 / İrade 115
Silah BüyüKitapları/Küreler
Zırh Kumaş (Cübbe)
Sınıf Özellikleri
● Doğa güçlerinin ruhlarını çağırıp kontrol edebilirler; Toprak, Hava, Su, Ateş
● Ruhların özelliklerini arttırabilir (buff) ve onları iyileştirebilirler
● Düşmanının hareketlerini kısıtlayan bir çok büyü yapabilirler.

Filozoflar gibi, RuhÜstadları da doğalnın güçlerini kontrol etmek için sihir kullanırlar; su, hava, toprak ve ateş. Ancak kontrol etme şekilleri farklıdır. Bu doğal güçleri içeren büyüler yerine, RuhÜstadı bu güçleri barındıran ruhları kontrol eder. Filozoflarla kıyaslandığında, RusÜstadlarının daha az saldırı sihri vardır bu nedenle bir rakibe direkt saldırmaları güçtür. Düşmanlara direkt saldırmak yerine RuhUstaları, doğanın güçlerinin ruhlarını düşmanına saldırtır. Mevcut dört ruh birbirinden çok farklıdır. Saldırı ve savunmaları da temsil ettikleri güce göre değişir. Yani duruma göre en doğru ruhu yardıma çağırarak savaşmalıdır. RusÜstadlarının bir başka özelliği de bir çok debuff (azaltma) yeteneğine sahip olmasıdır. Bu yetiler sayesinde düşmanın hareket yeteneğini azaltırlar ve RuhÜstadı aradaki mesafeyi korur. Filozofların hipnoz yetenekleri gibi malesef bu yetiler çok fazla miktarda tehdit-düşmanlık-kin-agro oluştururlar. RusÜstadının az yaşam enerjisi ve savunması nedeniyle bir savaşta kontrol hep onda olmalıdır. Filozofunkiler kadar yıkıcı olmasa da kontrol ettikleri ruhlar sayesinde ve çok sayıda hareket kısıtlayıcı büyüleri onları hem solo hem de grupla oynarken oldukça becerikli kılar.

Solo ve Grup Oyunu

Solo Oyun: RuhUstaları oyunda tek oynama konusunda iyi sınıflardan biridir. Gereken duruma göre ruhlar çağırırlar. Hangi ruhu çağıracakları savaştıkları düşmana ve savaşma stiline göre değişir. Bazen RuhÜstadı, düşmanın saldırısının yükünü çekerken ruh hasar verme rolünü üstlenir bazen de roller değişir, ruh, üstada tanklık yaparken üstad büyüleriyle hasar verici rolünü üstlenir. Ruhun yaşam enerjisi düştüğünde, RuhÜstadları savunma ve iyileştirme yetileriyle ruhun yaşam enerjisini arttırabilir veya yenileyebilirler ama elbette bu büyüler mana harcar. Bunun yanısıra, ruh size tanklık yaparken kazara dikkati (agroyu) üstünüze çekmişseniz, büyülerinizle düşmanın dikkatini tekrar ruha yönlendirebilirsiniz, bu sayede içine düşeceğiniz zor durumdan sıyrılmış olursunuz. Malesef, filozoflar gibi RuhÜstadları da sadece kumaş giyebildikleri için oldukça zayıftırlar, bu nedenle düşmanlarınızı ve savaş taktiklerinizi çok akıllıca seçmelisiniz.
Grup Oyunu: Grupta RuhÜstadının çift rolü vardır. Filozof gibi, o da düşmana çok fazla hasar verebilir. Bir tankın olduğu gruplarda RuhÜstadı, toprak ruhu gibi koruyucu bir ruhtansa hava veya su gibi saldırgan ruhları çağırmayı tercih edebilirler. Elbette düşmanın sahip olduğu koruma ve özelliklere göre farklı ruhları çağırmak daha etkili olabilir. Bu hem RuhÜstadına hem de grup arkadaşlarına, karşılarındaki düşmana göre davranmalarını sağlayan bir çok olanak sunar. Bir başka ve daha önemli rolse düşmanın sahip olduğu özellikleri azaltıcı etkisidir (debuff). RuhÜstadı bunu düşmanın saldırma ve savunma özelliklerini direkt olarak azaltarak yapabileceği gibi, Dispel Magic veya Disenchantment Blaze gibi büyülerle, düşmanın sahip olduğu arttırmaları (buff) yokederek de yapabilir. Bu özellikler sayesinde grup bilhassa çok kuvvetli düşmanlara karşı avantaj elde etmiş olur.

II. Scout (İzci)

izci

Eğer bir savaşçı, cesaret, güç ve sarf kuvvet demekse İzci de hız, çeviklik ve farkındalık demektir. Kuşandıkları hafif zırh onları savunmasız kılar… vurulabilirler. İzciler, hassas bir dokunuş ve ölçülü bir yaklaşım gerektiren, karmaşık kadın ve adamlardır. Tabiiatlarındaki zayıf ve güçlü noktaları bir defa öğrendikten sonra İzciler zorlu rakipler haline gelebilir.
İzci (Scout) Temel Özellikleri
Temel Özellikler Güç 100 / Sağlık 100 / Çeviklik 110 / İsabet 110 / Bilgelik 90 / İrade 90
Silah Hançerler / Kılıçlar
Zırh Kumaş / Deri
Alt sınıflar Suikastçi (Assassin) / Korucu (Ranger)

İzciler diğer temel sınıflara kıyasla oldukça karmaşık bir oynama stili yelpazesi sunarlar. Çevikliklerinden faydalanırlar ve oldukça hızlı saldırılar yaparlar, gerçi performansları oyuncuya bağlıdır. İzciler oldukça değişken bir sınıftırlar.
Bir izci yükselmeye hak kazandığında Korucu (Ranger) veya Suikastçi (Assassin) olarak uzmanlaşmayı seçebilir.

İzci’nin yolu
İzci, gereken yeterliliğe ulaştığında yolu ikiye ayrılır. Bazı izciler karanlıkların içine gizlenip kılıç veya hançerle saldıran bir suikastçinin yolunu seçerler. Diğerleri de düşmanlarına yay ve tuzaklarla uzaktan saldıran Korucuların yolunu izlerler.
Suikastçiler, gizlenmekte o kadar ustadırlar ki gün ışığında düz ovada bile saklanabilirler. Arkadan saldırmak onların işidir, bir suikastçinin silahına körlemesine saldırmak hiç akıllıca değildir. Rakiplerine iz koyup daha sonra iz silme yetileriyle onları vahşice ortadan kaldırırlar, Suikastçiler düşmanlarını felç edici hızda bir saldırıyla vurabilir, büyük miktarda hasar verebilir ya da onları zayıf düşürebilirler.
Uzun menzilde kalmayı tercih ederseniz, Korucular yayı büyük ustalık ve isabetle kullanırlar. Sadece tek bir düşmanı değil birden fazla düşmanı vurabilecek becerileri vardır. Düşman gözlere görünmeyen tuzaklar kurarak düşmanı yavaşlatabilir veya ona hasar verebilirler, bunları yaparken de tam isabetli atışlarla daha fazla hasar verirler.

Yükselme
Seviye 9 da izciler yükselme görevlerini otomatikman alırlar. Bu kampanya görevi bir suikastçi mi yoksa bir korucu mu olacağınızı belirlemenizi sağlar. Bir kez yükselip yolunuzu seçtikten sonra artık temel özellikleriniz değişmeye ve gelişmeye başlar.

Alt Sınıflar

II.1) Suikastçi (Assassin)

Suikastçiler Ölüm Yıldınızı takip eden öldürme uzmanlarıdır. Kendini gözlerden gizler, düşmanına sessizce yaklaşır, en hayati noktaları arar ki en hızlı en ölümcül darbeyi indirebilsin. Bu suikastçinin imzasıdır. Bazı Daevalar onları savunmasız düşmanlara saldırdıkları veya zehirli hançerler kullandıkları için eleştirirler. Ama suikastçi, savaş alanında düşmanın arasına sızma, karışıklık çıkartma, sessizce öldürme ve daha bir çok becerisi için vazgeçilmezdir.
Elyoslu Suikastçiler Özgür Ruhların Efendisi Vaizel’in öğrencisidir; Asmodyalı suikastçilerse Ölüm Kraliçesi Triniel’in emrindedirler.

Suikastçi (Assasin) Özellikleri

Temel Özellikler Güç 110 / Sağlık 100 / Çeviklik 110 / İsabet 110 / Bilgelik 90 / İrade 90
Silah Hançer / Kılıç / Yay
Zırh Kumaş / Deri
Sınıf Özellikleri
• Zehirlemek ve sersemletmek dahil, düşmanlarını etkisizleştirmek (debuff) için bir çok yetenekleri vardır
• Saldırı alacakları zaman ortadan kaybolurlar ve keskin bir isabetle geri saldırı yaparlar
• Her durumda ve ortamda saklanabilme yetenekleri vardır

Savaş Rolleri ve Yetenekleri

Suikastçi, bir çok akrobatik saldırı becerisiyle kısa zamanda çok hasar vermeye programlanmış saldırgan bir sınıftır. Savunmaları zayıf olduğundan, suikastçiler çok iyi saklanma yetisine sahiptir. Saklandıktan sonra düşmanlarını sersemleterek ve onları bilhassa arkadan saldırılmaya açık hale getirerek karşı saldırıya geçerler.Suikastçiler sadece gölgelere saklanmaz, her şartta her yerde saklanma becerileri vardır. Bu sayede düşmanları daha ne olduğunu anlamadan yüksek miktarda hasar almış olurlar.
Suikastçilerin en karakteristik saldırısı düşmanlarına iz koymalarıdır (Pattern Engraving) Düşmana bir çok iz koyduktan sonra suikastçi, çeşitli yetilerini kullanarak bu izleri kaldırır. Bu izler, çeşitli derecelerde hasar (buff) veya düşmanın becerilerini azaltma (debuff) özellikleri içerir ve bu izler suikastçi tarafından kaldırılırken, bu hasar/beceri azaltma vb özellikler düşmana uygulanmış olur.
Silahlara gelince, suikastçiler bilhassa hançer ve kılıç kullanımında ustalaşırlar. Suikastçi için spesifik olmamakla beraber isterlerse yay da kullanabilirler. Akrobatik hareketlerini kısıtlamayan ve gizli kalmalarına yardımcı olan deri zırhları tercih ederler.

Solo ve Grup Oyunu

Solo Oyun: “İyi bir saldırı en iyi savunmadır.” sözü suikastçinin parolasıdır. Düşmanın arkasında saklanıp devasa hasarlar verebilirler. Düşman sonraki saldırılarla düşmemişse, daha etkili saldırabilmek için düşmana izler koyabilirler, sersemletme veya diğer ölümcül etkiler için patlama becerileri kullanabilirler. Suikastçinin doğasında var olan saldırılardan kaçınma yeteneği, solo oyunu oldukça kolaylaştırır. Saklanma yetisi, sersemletme becerilerini kullanmaya olanak tanır ve bazı durumlarda düşmanın suikastçiye arkasını dönmesini sağlar bu da zaten suikastçinin en iyi vuruşunu yapmak için aradığı fırsattır.
Deri zırhın darbelere direncinin az olması nedeniyle suikastçi direkt hasar almaktan ve bir defada halledebileceğinden fazla düşmana saldırmaktan kaçınmalıdır. Bu nedenle yaratıklar ve diğer düşmanlarla birebir savaşmalıdır. Birbirine çok yakın konumda birden fazla düşman varsa, suikastçi içlerinden birini uzağa çekmek için yay kullanabilir. Bu sayede sadece kendisine ok atılan gruptan uzaklaşarak suikastçiye yaklaşır. Elbette bunu yaparken düşman grubundaki diğer rakiplerin hedeflediği rakibe yardım için gelmeyeceklerinden emin olmak gerekir.
Grup Oyunu: Solo oyunda olduğu gibi suikastçinin işi hasar vermektir. Bir grupla oynamak bunu daha kolay hale getirir çünkü gelen saldırılardan kurtulmak için ortadan kaybolması gerekmez. Bir grupla oynarken, düşmanın arkasına geçerek (supriz saldırı veya suikast gibi) arkadan saldırma becerileriyle normalden daha fazla hasar verebilir. Elbette, saldırmayı abartırsa ve düşmana çok kısa sürede çok fazla dikkat çekecek şekilde hasar verirse kendisini düşmanın dikkatinin odağı olarak bulabilir (agro) bu da düşmanın tank yerine suikastçiye saldırması demek olur ki bu ölümcül bir hata olur. Bu nedenle çok dikkatle ve akıllıca oynamalıdır.

II.2) Korucu (Ranger)

Korucu, olağanüstü okçuluk yetenekleri olan bir Daevadır. Korucu sadece yay kullanmaz aynı zamanda yakın dövüşler için mükemmel biçimde kılıç ve hançer kullanabilir. Korucu aynı zamanda tuzak kurma ustasıdır bu sayede hem tek başına oynarken sağlam bir düşman hem de grupla oynarken aranan bir kişidir. Hem uzun hem kısa menzildeki saldırı becerileri ve tuzak kurma yeteneğiyle Korucular hemen hemen her durumda başlarının çaresine bakarlar. Elbette hem tuzaklar için gereken malzemeler hem de oklar pahalı olabilir bu da Korucuları en masraflı sınıflardan biri yapar.
Korucular diğer tüm sınıflar gibi inançlı kişilerdir. Elyoslu Korucular Özgür Ruhların Efendisi Vaizel’i örnek alırlar; Asmodyalı korucularsa Ölüm Kraliçesi Triniel’in öğretisine uyarlar.

Korucu (Ranger) Özellikleri

Temel Özellikler Güç 100 / Sağlık 100 / Çeviklik 115 / İsabet 115 / Bilgelik 90 / İrade 90
Silahlar Yay/ Hançer / Kılıç
Zırh Kumaş / Deri
Sınıf Özellikleri
• Uzun menzilde isabetli saldırılar yapma becerisi
• Çeşitli özelliklerde tuzaklar kurma yetisi
• Gerektiğinde yakın dövüşte de beceriklidir.

Savaş Rolleri ve Yetenekleri

Nasıl ki suikastçiler düşmana sezdirmeden yaklaşıp saldırıyorsa, Korucular bunu uzun menzilin koruyuculuğu sayeseinde uzaktan ok ve yayla yaparlar.
Deri zırhları sayesinde korucular çok hızlı ve çeviktirler. Gölgelere saklanabilme yetileri sayesinde avlarına yakından da oldukça iyi hasar verebilirler. Elbette bu yakın dövüş becerileri bir suikastçi kadar iyi değildir ama yine de hiç şüphe yok ki düşmanlarını yenmek için bu yakın dövüş yetenekleri işe yarar.
Elinde yayıyla bir korucu tek bir düşmana saldırabileceği gibi alan etkili atışlarla birden çok düşmana da saldırabilir. Bu düşmana hasar veren veya onu hareketsizleştirebilen tuzaklarla birleştiğinde Korucular becerikli birer rakip ve grupların aranılan adamı olurlar. Elbette her karakter ancak onu oynayan kadar iyidir. Ama bu kural korucular için çok daha geçerlidir.

Solo ve Grup Oyunu

Solo oyun: Suikastçiler gibi Korucular da düşmanlarını yenebilmek için hızlı ve etkili hasar vermeye bakarlar. Farklı olarak bunu mümkünse düşmana fiziksel olarak yaklaşmadan, yaylarıyla uzaktan yapmayı tercih ederler. Rakibe kurulan tuzaklarla Korucu düşmanına fazladan hasar verebilir veya onu yavaşlatarak ok atabileceği mesafede tutmayı başarabilir. Becerikli bir solo oyuncu düşmanı uzakta tutarak kılıç veya hançer çekmey gerek kalmadan, öldürmeyi başarabilir.
Akılda tutulmalıdır ki Korucular yakın mesafede beceriksiz değildirler, yakın dövüş silahlarını da çok iyi kullanırlar. Yalnızda deri zırh çok iyi bir koruma sağlamayacağından gelen saldırılardan kaçınmaları gerekir.

Grup Oyunu: Bir grupla oynarken Korucunun iki rolü vardır. İlki tank düşmanı tutarken hasar vermektir. Bu, tankın arkasında durup yayı ve oklarıyla hünerlerini sergilemesi demektir elbette agro-azaltıcı berecileriyle düşmanı kendi üstüne çekmeden yapmalıdır bunu.
İkinci rolleriyse Uyku Oku (Sleep arrow) gibi düşmanı uyutan veya Bağlayıcı Ok (Entangling Arrow) hareketini kıstlayan yetilerle fazladan düşmanları kontrol eltında tutmalarıdır. Bu grubun birden fazla düşmanı çekip de halen tek birine odaklanmalarını sağlar. Elbette diğer hareket kısıtlayıcı veya uyutucu yetenekler gibi bu yetenekler de fazlasıyla agro-tehdit-düşmanlık oluşturur bu nedenle de Sakinleştirici Fısıltı (Calming Whisper) gibi becerilerle düşmanın kinini azaltmalıdır.

III.Papaz (Priest)

papaz

Tartışılır ama bir papaz başarılı bir grubun belkemiğidir. En sıkışık koşullarda bile arkadaşlarını canlı tutması asla küçümsenebilecek bir yeti değildir, ve papaz grubun Ateria’daki en zorlu düşmanlarla savaşırken hayatta kalmasını sağlar. Yanlarında iyi bir papaz olmadan kim savaşa gitmek ister ki?
Ölmek üzere olan arkadaşlarını göz açıp kapayıncaya kadar iyileştirir, kurbanlarını sevdiklerinden ayırmak için tasarlanmış ölümcül zehirleri etkisiz hale getirir… bunları zarif ve müşfik bir papazın becerikli elleriyle olur.

Papaz (Priest) Özellikleri

Temel Özelliler Güç 95 / Sağlık 95 / Çeviklik 100 / İsabet 100 / Bilgelik 100 / İrade 110
Silah Topuzlar (Maces)
Zırh Kumaş/Deri
AltSınıflar Rahip (Cleric) / Efsuncu (Chanter)

Papazın Yolu

Sınıflarının temel gereksinimlerini yerine getirdikten sonra Papazlar iki alt sınıftan birinde uzmanlaşırlar; Rahip (Cleric) veya Afsuncu (Chanter).
Rahip (Cleric) olarak uzmanlaşmaya karar veren papazlar, yoldaşlarının diğer özelliklerini arttıran bir çok güçleri keşfederken bir yandan da yakın dövüş ve uzaktan büyü yapma konusunda eğitilirler. Bir Afsuncu (Cleric) olmaya karar veren papazlarsa dostlarını hayatta tutan afsunlar ve onların yeteneklerini azaltan etkileri kırma konusunda uzmanlaşırlar.

Yükselme
Seviye 9 da papazlar Yükselme (Ascension) görevlerini otomatikman alırlar. Bu kampanya görevi sizi Rahip (Cleric) veya Afsuncu (Chanter) olma yolunda götürür. Bir kez yükselme yolunu geçip de altsınıfınızı seçtikten sonra da yavaş yavaş altsınıfınızın özellikleriyle donanmaya başlarsınız.

III.1) Rahip (Cleric)

Rahip, İyileştirme yıldızını takip eden Daevadır. Bedeni güçlendirmek ve yaraları iyileştirmek için sihiri kullanır. Bir Daeva’nın ruhu bedenini terketmişse yeniden canlandırma büyüsü kullanarak onu hayata döndürür. Dostlarınıa desteği sadece bununla sınırlı değildir, topuz ve kalkanıyla savaşa iştirak de eder.
Elyoslu rahipler Hayatın Efendisi Yustiel’in öğrencileridir, Asmodyalılarsa Kaderin Efendisi Marchutan’ın öğretilerini takip ederler.

Rahip (Cleric) Özellikleri

Temel Özellikler Power 105 / Health 110 / Agility 90 / Accuracy 90 / Knowledge 105 / Will 110
Silah Topuz (Mace) / Sopa (Staves)
Zırh Kumaş/Deri/Zincir/Kalkan
Sınıf Özellikleri
● Diğerlerini yeniden canlandırmak dahil geniş bir iyileştirme becerisi
● Düşmanlarına hasar vermek veya özelliklerini azaltma (debuff) büyüleri
● Kendini ve dostlarını sihirle güçlendirme (buff) yetenekleri

Savaş Rolleri ve Yetenekleri

Bir Rahip yoldaşlarını koruma ve iyileştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Bir rahip içermeyen başarılı bir grup yoktur çünkü Rahip grupta çekirdek bir role sahiptir. Rahibin iyileştirme ve yeniden canlandırma büyüleri onun karakteristiğidir. Bu nedenle onlara “Yürüyen iksir” de denilir.
Elbette, rahip mana gerektiren becerilerini dikkatli kullanmalı ve israf etmemelidir çünkü manası biterse grup savunmasız kalır.
Rahipler, kumaş ve deri giyebildikleri gibi zincir zırhlar da kuşanabilirler, bu sayede Savaşçılar hariç herkesten daha iyi bir savunma potansiyeline sahip olurlar.
İyileştirme ve debuff kaldırma konusunda uzman olmaları Rahiplerin hasar vermedikleri anlamına gelmez. Çok az saldırı becerisi vardır ve çoğu uzak menzillidir. Bu sayede Rahipler çoğu düşmanlarını daha sopalarını kaldıracak mesafeye gelmeden etkisiz hale getirirler. Bu diğer özellikleriyle birleşince Rahipler oldukça iyi rakipler haline gelirler.

Solo ve Grup Oyunu

Solo Oyun: Solo oynarken Rahip diğer sınıflardan daha az etkin de olsa kendi kendisini iyileştirebilme becerisi sayesinde kolaylıkla çoğu düşmana dayanır. Elbette bu savaşlardan sonra kendini toparlaması için biraz dinlenmesi gerekiyor demektir.
Rahiplerin sahip oldukları çoğu saldırı uzun menzilli büyülerdir. Bu düşmanların daha Rahibe yaklaşmadan ağır hasar almalarına neden olur, öyle ki çoğu düşman daha rahibe dokunmadan ölmüş olur.
Ne yazık ki kullandıkları çoğu beceri mana gerektirir. Bu Rahiplerin uzun süre savaşmalarını zorlaştırır. Bu nedenle de Rahipler iyileştirme ve saldırma arasında dengeli bir yol izleyerek manalarını ekonomik kullanmayı öğrenmelidirler. Yine, Kondisyon İyileştirme (Reverse Condition) ve Kefaret (Penance) gibi becerilerle savaşlar arasındaki dinlenme zamanını kısaltabilirler.

Grup Oyunu: Bir rahibim asıl yetenekleri grupla oynarken kendini gösterir. Genel olarak grup kurulumuna göre işi, tank veya dps olmaktansa; iyileştirme veya arkadaşlarının özelliklerini arttırmak(buff)tır. Tabii hareket kısıtlayıcı büyülerle yaratık kontrolüne de hasar vermeye (dps) de yardımcı olabilir.
Rahiplerin iyileştirme becerileri hedefini hemen etkileyen büyük iyileştirmeleri de zaman içerisinde yavaş yavaş etkisini gösteren iyileştirmeleri de kapsar. Yavaş iyileştiren büyülerin kullanımı, Rahibin büyük iyileştirme büyülerinin bekleme süreleri arasında da faal olmasını sağlar. Elbette grup üyelerinden birisi, yenildiğinde, Rahibin onu yeniden hayata döndürmesi (resurrection) sayesinde çabucak gruptaki yerine geri dönebilir.
Elbette bu yeniden canlandırma büyüleri ciddi mana harcar ve büyüler arası bekleme süreleri değişkenlik gösterir. Bu nedenle Rahip doğru becerileri doğru zamanda ve ekonomik olarak kullanmayı bilmelidir.

III.2) Efsuncu (Chanter)

Efsuncu iki kelimeyle özetlenebilir: kontrol ve inanç. İyileştirmede, saldırıda ve geliştirme (enchantment) büyülerinde ustalaşmak için bedeni ve aklını titizlikle geliştirir. Sihirsel yetilerinin yanısıra sopa kullanımı gibi becerilere de sahiptir. Efsuncu, mantra sihriyle dostlarının moralini düzeltir, bu sayede dostlarının yetenekleri artar (buff).
Elyoslu Efsuncular Hayatın Koruyucusu Yustiel Hanım’ın hizmetindedirler, Asmodyalılarsa Kaderin Yöneticisi Efendi Marchutan ‘ın emrindedir.

Efsuncu (Chanter) Özellikleri
Temel Özellikler Güç 110 / Sağlık 105 / Çeviklik 90 / İsabet 90 / Bilgelik 105 / İrade 110
Silah Topuz (Maces) / Sopa (Staves)
Zırh Kumaş/Deri/ Zincir/ Kalkan
Sınıf Özellikleri
● Mantralar kullanarak çok sayıda dost oyuncuya alan etkili bufflar yapabilir
● Yakın dövüş ve uzak menzil bir çok etkili yetisi vardır
● Bazı iyileştirme ve kurtarma yetenekları vardır

Savaş Rolleri ve Yetenekleri

Efsuncular kişilik olarak, Rahiplere benzerler ama iş fiziksel saldırı becerilerine gelince daha yeteneklidirler. Elbette yaptıkları her şey büyük miktarda mana harcayan Filzof, RuhÜstadı veta Rahiplere kıyasla daha az manası vardır.Daha az mana harcıyor da olsa Efsuncu becerilierini kullanırken akılcı ve dikkatli olmalıdır.
Efsuncular aynı zamanda bir çok çeşit buff, kurtarma ve iyileştirme yeteneğine sahiptirler bu sayede farklı farklı oynanabilirler. Mantra ismi verilen alan buffu Efsuncunun imzasıdır. Bu sayede sadece kendisini değil etrafındaki dostlarını da bufflamış olur.
Bu farklı yetenekleri sayesinde Efsuncu bir oyun grubunda iyileştirici, dps veya bir kalkan kuşanıp yedek bir tank olarak görev yapabilir. Savaş esnasındaki rolü tamamen grubun o andaki ihtiyaçlarına bağlıdır.
Tüm sınıflar içinde iyileştirme ve buff konusunda en yeteneklisi olduğundan hem gruplarda çok işe yarar hem de tek başına etkin biçimde oynayabilir.

Solo ve Grup Oyunu

Solo Oyun: Başlangıçtan itibaren tek başına oynamak konunda son derece beceriklidirler. Savunmasını arttırmak için zincir zırh ve kalkan kullanabilir. Aynı Rahip (cleric) gibi o da iyileştirme sihrinde beceriklidir. Bu sayeda dövüşler arasında uzun beklemeler yapmadan savaşa devam edebilir.
Efsuncular bir düşmanı kısa sürede yenebilecek az sayıda da olsa saldırı becerisine sahiptir. Ama birden fazla düşmanla savaşırken sıkıntı yaşayabilir çünki saldırı gücü fazla değildir. Saldırı gücünün fazla olmaması Efsuncuyu olumsuz etkileyebilir ama kısa süren bir mücadelede iyileşme becerilerini de kullanarak hayatta kalabilir ve düşmanları etkisiz hale getirebilir. Elbette düşman sayısı arttıkça ya da dövüş uzadıkça manası bitebilir ve iyileştirme yetilerini kullanamaz hale gelebilir.
En iyi savunma için bir topuz (mace) ve kalkan (shield) kuşanmak iyi bir fikir olabilir. Tabii ki doğru zamanda bir sopa (stave) kullanarak zincirleme becerileri (chain skills) kullanırken saldırı gücünün arttırmak da iyi bir fikir olabilir.

Grup Oyunu: Efsuncuların bir grupla oynarken bir çok rolü olabilir. Bir Rahip kadar iyi olamasa da iyileştimeci olabilir. Grup üyelerini kalkan kuşanarak koruyabilir. Çetin savaşlarda diğer dps ler biraz mola verip dinlenirken, dps olarak düşmana hasar verebilir. Son olarak da çok çeşitli Mantralarıyla (alan etkili buff) grup üyelerinin saldırı ve savunma yeteneklerini arttırabilir.
Mantraların menzili kısadır ama Efsuncu da zaten kendisini grubun diğer üyeleri mantralarından daha fazla yararlansın diye en doğru yere konumlandırmalıdır. Mantraların etki alanını arttırabilecek beceriler vardır bunları öğrendikçe Efsuncunun harelet alanı da genişler.

IV. Savaşçı (Warrior)

savasci

Korkutucu ve hantal, bir savaşçı, kurnazlık ve hile değil kaba kuvvet ve dayanıklılık demektir. Ama sakın bir savaşçının beyinsiz ya da basit fikirli olduğunu sanmayın. Bir savaşçı, saldırının darbesine direnir ve muazzam bir güç ve kuvvetle karşılık verir. Bu askerlerin, siz ve grubunuz için yaptıklarını takdir etmemek gibi bir hataya düşmeyin. İlk seviyeler nispeten kolaydır, savaşçılar öğrenecekleri güçlü becerileri anlayabilmek için hem bedenlerini hem beyinlerini çalıştırmalıdır. Bu topraklarda bir çok savaşçı yürüdü ama çok azı gerçekten hayatta kalabildi.
Savaşçı Özellikleri

Temel Özellikler Güç 110 / Sağlık 110 / Çeviklik 100 / İsabet 100 / Bilgelik 90 / İrade 90
Silah Kılıç/Topuz
Zırh Kumaş/Deri/Zincir/Kalkan
Alt Sınıflar Gladyatör (Gladiator) / Tapınak Şövalyesi (Templar)

Savaşçının Yolu

Bir savaşçı, belirli bir düzeye gelince yolu ikiye ayrılır. İçlerinden bazıları savaşın ön saflarında çılgınca dövüşen ve düşmanlarını yokeden Gladyatörler olmayı seçerler. Bazılarıysa yine savaşta en ön saflarda durup kılıç ve kalkanla kendileri kadar dayanıklı olmayan dostlarını koruyan Şövalyelerin yolunundan gider.
Bir gladyatör, düşmanıyla yakın temasla dövüşür ve şövalyelerden farklı olarak polearm kullanabilir. Bu ağır silah sayesinde Gladyatör, bir defada bir çok düşmana süpürme vuruşu yapabilir ve düşmanlarının ayağını yerden keser. Şövalyenin önceliğiyse kalkan kullanarak düşmanları yoldaşlarından uzak tutmaktır. Tabii ki kalkan sadece bir savunma gereci değildir, becerikli bir şövalyenin elinde gayet makul hasar veren hatta düşmanları sersemleten veya düşmelerine neden olan etkin bir silah haline gelebilir.

Yükselme

Seviye 9 da mageler Yükselme (Ascension) görevlerini otomatikman alırlar. Bu kampanya görevi sizi bir Gladyatör (Gladiator) veya Şövalye (Templar) olma yolunda götürür. Bir kez yükselme yolunu geçip de altsınıfınızı seçtikten sonra da yavaş yavaş altsınıfınızın özellikleriyle donanmaya başlarsınız.

IV.1) Gladyatör (Gladiator )

Gladyatörler, Kılıç Yıldızını izleyen Daevalardır. Çoğu yakın dövüş silahını ustaca kullanmalarının yanı sıra polearm konusunda özellikle yeteneklidirler. Nihai hedefleri her bir yakın dövüş silahının özelliğine göre savaş becerileri geliştirmektir.
Elbette gösterişli teknikler ya da hilelerdense düşmanlarına güç ve isabetle saldırmayı tercih ederler. Bu nedenle gladyatörlerin değeri yakın dövüşte ortaya çıkar. Bir çok lejyonda kritik öneme sahiptirler.
Eğitimleri süresince, Elyoslu Gladyatörler savaşı yöneten Empyrean Efendisi Nezekan’ın öğretileri yolundan giderler, Asmodyalılar ise İmha ve Katliam ustası Empyrean Efendisi Zikel’in yolundan giderler.

Gladiator Özellikleri
Temel Özellikler Güç 115 / Sağlık 115 / Çeviklik 100 / İsabet 100 / Bilgelik 90 / İrade 90
Silah Kılıç/Hançer/Topuz/BüyükKılıçlar/Polearm/Yay
Zırh Kumaş/deri/Zincir/Plaka/Kalkan
Sınıf Özellikleri
● Polearm dahil bir çok silahı kullanabilirler
● Plaka zırh giyerek savunma yetilerini arttırabilirler
● Polearm ile kullanilabilen yetenekleriyle bir çok düşmanı vurabilirler

Savaş Rolleri ve Yetenekleri

Kaba güç ve çeşitli sailahlarla vurma becerileri nedeniyle Gladyatörler tüm savaşlarda ön sıraların baş askerleridirler. Dirençleri ve plaka zırhların verdiği koruma sayesinde bir değil bir çok düşmana dayanabilirler. Ama elbette gladyatör şövalye değildir, amacı hasar vermektir- hasar almak değil. Çoklu sayıda düşmanla aynı anda dövüşebiliyor olmasına rağmen bir defada halledebileceğinden fazla sayıda düşmana saldırmamaya özen göstermelidir.
Gladyatör, polearm ile düşmanlarının ayaklarını yerden kesen süpürme saldırısıyla ünlüdür. Düşman bir defa yere düştü mü de biz dizi dehşetli vuruşla işlerini bitirir. Tecrübeli ve becerikli bir gladyatör grup için büyük şanstır, her türlü zırh ve silahla bu ekipmana uygun rollerde savaşabilir. Bu sayede bire bir tanklık, tek hedefe hasar vermek veya bir defada birden çok düşmanı süpürmek gibi çok sayıda farklı rolde grubu asiste edebilir.

Solo ve Grup Oyunu

Solo Oyun: Gladyatörler, çok sayıda saldırı ve savunma becerisiyle solo oynarken fazla sorun yaşamazlar. Her türlü silahı kullanabildikleri için de duruma uygun silah ve savaş taktiği geliştirebilirler. Ne yazık ki Gladyatörler kendi kendilerini iyileştiremezler bu nedenle de savaşırken daima yaşam enerjilerine dikkat etmelidirler. Solo oynarken kalkanı boş verin ve iki elle tutulan BüyükKılıç veya Polearm kullanın. Çiftli silah (Dual
weapon) kullanımınızı mümkün kılan bir stigma da vardır.
Gladyatörün polearm kullanma yetisi sayesinde gladyatör, düşmanlarının ayaklarını yerden kesme ve bir çok zincirleme saldırıya karşı savunmasız hale getirmede ustadır. Yine bu yeti sayesinde aynı anda birden fazla düşmana saldırabilir. Grup Oyunu yakın dövüşçü olmasına rağmen gladyatörlerin “alan etkili” saldırıları da vardır bu sayede aynı anda birden çok düşmanla savaşılması gereken durumlarda da gruba faydaları dokunur. Diğerleri gibi gladyatör de alan etkili saldırılar yaparken yaratacağı düşmanlığa (kin, agro, tehdit) dikkat etmelidir. Bazı durumlarda alan etkili saldırıları kullanmaktan kaçınıp tek bir hedefe odaklanması önemli olabilir. Yine bazen de iyileştiriciler ve büyücüleri korumak için özellikle çok fazla düşmanlık (tehdit-agro) çekmek isteyebilir ki bu sayede saldırganlar daha zayıf sınıfların yerine kendisine saldırsın.

IV.2) Şövalye (Templar)

Şövalyeler için savunmanın şefi demek yanlış olmaz ama bu nedenle sakın onu Atreianın kum torbası sanmayın. Yüksek savunma becerileri ve kalkanlarıyla şövalyeler rakiplerine çok ciddi hasarlar verebilirler. Duruma göre bir şövalye kalkan ve kılıcının yerine iki elle kullanılan büyük kılıcını çıkartıp kullanabilir. Gladyatör kadar fazla olmasa bile bir şövalyenin saldırı gücü asla hafife alınamaz.
Hem Elyoslu hem de Asmodyalı şövalyeler Adaletin efendisi Nezekan’ın öğretilerini takip ederler.

Şövalye özellikleri
Temel Özellikler Güç 115 / Sağlık 100/ Çeviklik 100 / İsabet 100 / Bilgelik 90 / İrade 105
Silah Kılıç/Topuz/BüyükKılıçlar
Zırh Kumaş/Deri/Zincir/Plaka/Kalkan
Sınıf Özellikleri
● Yüksek temel defans
● Plaka zırh giyerek savunma yetilerini arttırabilir
● Kalkan kullanma becerileri sayesinde düşmanı durdurabilir, yavaşlatabilir veya hasar verebilir

Savaş Rolleri ve Yetenekleri

Şövalye, savaş alanında bir koruma gibi davranır bir elinde kılıcı ve diğerinde kalkanıyla arkadaşlarını korur. Gruplarda, şövalyeler, düşmanla alay ederek (taunt) dikkatlerin merkezi ve elbette saldırıların hedefi haline gelirler. Bunu bir düşmana yapabildikleri gibi alan etkili alay (taunt) yetenekleriyle bir düşman grubuna da yapabilirler. Bir düşman bir kez şövalyeye odaklandığında Şövayle onu kalkanıyla durdurur ki bu sayede de grubun hasar vermekle veya iyileştirmeyle yükümlü diğer üyeleri saldırı almaktan korkmadan rahatça kendi işlerini yaparlar.

Kalkan kullanmak bir şövalyeyin işidir ve yetenekli ellerde bir kalkan ölümcül bir silaha dönüşebilir. Bir kalkan orta derecede hasar verebildiği gibi, şövalyelerin düşmanlarını sersemletmelerini veya arka üstü düşürmelerini sağlar bu da düşmanı peşinden gelecek olan zincir saldırılarına açık hale getirir. Temel defanslarını arttıran becerileri de vardır. Bu, kullanabildikleri bazı iyileştirme büyüleriyle birleşince, savaş alanında dostlarını mükemmel koruyan bir asker ortaya çıkar.

Solo ve grup oyunu

Solo oyun: Bir şövalye içinde bulunduğu duruma uygun silah-zırh setini seçerek başarıya ulaşabilir. Örneğin, bazı durumlarda şövalye
büyük kılıç kullanabilir. Elbette bu genellikle bir kaç vuruşla yokedilebilecek düşmanlar karşısında geçerlidir. Çoğu durumda Şövalyeler tek elle tutulan bir silah ve az hasar almak amacıyla da kalkan taşırlar. Kalkan, saldırı bloke edildiğinde hasarı azaltır. Saldırı bloke edildikten sonra, kalkanın kendisi düşmanı itip düşürmek, ona hasar vermek veya sersemletmek için bir silaha dönüşür.

Grup Oyunu: Şövalyeler grup içerisinde mükemmelleşirler çünkü grubun geri kalanını koruyan bir duvar haline gelirler. Grubun geri kalanı iyileştirme veya hasar vermekle uğralırken onlar düşmanla çok sayıda alay etme becerisi (taunt) kullanarak dikkatlerin ve saldırıların hedefi olmayı başarırlar. Bir şövalye, blok becerileri ve alan etkili alay yetileriyle (taunt) aynı anda birden fazla düşmanı kontrol edebilir. Grup lideri, düşmanlara çeşitli işaretler koyarak da kimin ne yapmasını istediğini belirterek grup elemanlarını görevlendirebilir.

AION ONLINE Sistem Gereksinimleri

 • MİNİMUM:
 • İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
 • İşlemci: 2.2GHz Pentium 4 / AMD 2400+
 • RAM: 1 GB
 • HDD: 1 GB
 • Ekran Kartı: GeForce 5 / ATI 9800
 • ÖNERİLEN:
 • İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
 • İşlemci: 2.0GHz Core 2 Duo / AMD 3500+ ve üzeri
 • RAM: 1.5 GB ve üzeri
 • HDD: 2 GB ve üzeri
 • Ekran Kartı: 256MB Geforce 7800+ / Radeon X1900+ ve üzeri

AION ONLINE Yorumları: